Viyadük tamamlandı iki yaka birleşti. 20 gün sonra açılıyor

Yusufeli ilçesinde, 26 Şubat 2013’te temeli atılan ve 275 metrelik gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) projesi bitirildi.

Baraj, geçen yıl 22 Kasım’da su tutmaya başladı ve Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köyleri sulara gömüldü. Baraj gölünde su seviyesi, 702 metreye ulaştı.

Yusufeli Barajı’nın kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi ise 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Barajın, su seviyesi 711 metreyi aştığında elektrik üretmeye başlaması planlanıyor.

Barajın, Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar lira katkı sağlaması bekleniyor. Yusufeli Barajı yüzünden sular altında kalan ilçeye yeni bir yerleşim yeri yapıldı.

Ayrıca, yol güzergahları da değişti ve Yusufeli Viyadüğü inşa edildi. 450 kişinin sürekli çalıştığı viyadük inşaatı, ‘dengeli konsol’ yöntemi ile gerçekleştirildi.

Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi’ni birleştirecek olan 685 metrelik viyadüğün son bloğu tamamlandı ve iki yakayı birleştirdi.

Viyadüğün, izolasyon, giriş ve çıkış dolguları ile asfaltlama işlemlerinin ardından 20-25 gün içinde açılması hedefleniyor.

“20 GÜN SONRA TRAFİĞE AÇILACAK”

Viyadük inşaatını gezerek, yetkililerden bilgi alan AKP Artvin Milletvekili Faruk Çelik, inşaatın hızlı bir şekilde ilerlediğini, hava koşulları el verirse viyadüğün 20 gün sonra trafiğe açılacağını belirterek, “Yusufeli ‘Boğaz Köprüsü’ne sahip oluyor diyebiliriz. Burada inşaat çalışmaları çok hızlı bir tempo ile sürüyor. Kısa bir sürede önemli bir aşama kaydedilmiş.

Yaklaşık 20-25 gün sonra burası hizmete girecek duruma gelmiş olacak. İzolasyon, giriş noktalarındaki dolgu çalışmaları ve asfaltlama işlemleri kalmış. Hava koşulları böyle devam ederse 20 gün içinde burayı hizmete vermeye hazır olacağız.

Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri çok güzel oldu ama ulaşım sorunu vardı ve bu bizi rahatsız ediyordu.

Şimdi hem Yeni Yusufeli çok güzel hem de bu viyadük sayesinde ulaşım çok rahat olacak. Böylece vatandaşlarımız çok daha konforlu bir ulaşım sağlamış olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x